Letní vodácký tábor pro děti a mládež na řece Vltavě.

Vodácký tábor Vltava (7 dní)

program | ubytování | stravování | doprava | cena | přihláška

Úvod

Tak jako v minulých letech, i letos tradičně naše organizace pořádá vodácký putovní tábor na řece Vltavě. Vzhledem ke svému charakteru je určen pro děti a mládež od 10 do 18 let, pro zkušené i začátečníky, prostě pro ty, kteří chtějí strávit příjemných 7 dní s dobrou partou na vodě, užít si her uprostřed lesů, výletů, koupání, večerních táboráků a vůbec všeho, co k tomu patří. „Našim“ dětem se snažíme přiblížit krásu na vodě a pobytu v přírodě bez televize, internetu a mobilních telefonů. Důraz klademe na samostatnost, týmového ducha, neobvyklé zážitky a tábornické dovednosti. Děti se naučí základy ovládání lodě na klidné i tekoucí řece; ti nejschopnější po dvou až třech dnech budou schopni samostatně kormidlovat kánoi nebo projíždět „šlajsny“. Dále je naučíme stavět stan, rozdělat oheň, vybrat ohniště, poradit si s nepřízní počasí, prostě věcí, které se hodí kdykoliv a kdekoliv. Věřte, že po prvním výletu na vodě se vašim dětem řeka zalíbí. Hlavní je chuť a ostatní je naučíme.

Ubytování

Tábor je putovní, to znamená, že v jeho průběhu vystřídáme více tábořišť – zavazadla budou přepravována dodávkou. Samotné táboření bude zajištěno ve stanech bez podsady ve vodáckých kempech U Tří veverek (poblíž města Rožmberk nad Vltavou), Pod Čeřínem (poblíž obce Branná), U Milana (poblíž města Český Krumlov). Tábořiště Pod Čeřínem je vybaveno sprchou. Sprchy na tábořišti jsou zpoplatněny. V tábořišti U Milana navštívíme krytý plavecký bazén, kde bude rovněž možnost se umýt v teplé vodě. Každé tábořiště je vybavené pitnou vodou na běžnou hygienu.

Stravování

Na putovním táboře si budeme vařit na ohni (v případě deště na plynové bombě). Jídlo bude podáváno 4 krát denně / snídaně, oběd, svačina, večeře / Obědy se vzhledem k turistickým a vodáckým výpravám budou podávat převážně formou balíčků, které se budou skládat z obložených chlebů, ovoce, zeleniny, sušenky apod. Vzhledem k programu tábora není možné vařit teplé obědy.

Doprava

Doprava na místo bude organizována vlakem z těchto míst:

Praha (+ 400 Kč)

Brno (+500 Kč)

V přihlášce nám prosím nezapomeňte uvést, zda máte zájem o společnou dopravu, nebo zda dopravíte Vaše dítě přímo na místo zahájení tábora (tábořiště U Tří veverek). Více informací o společné dopravě bude uvedeno v manuálu, který zde bude uveřejněn v průběhu června.

V případě zájmu je možné po domluvě přistoupit kdekoliv na trase vlaku. Na trase Praha – České Budějovice se jedná o stanice Benešov u Prahy, Olbramovice, Tábor, Soběslav, Veselí nad Lužnicí. Na trase Brno – České Budějovice se jedná o stanice Náměšť nad Oslavou, Třebíč, Jihlava, Horní Cerekev, Jindřichův Hradec a Veselí nad Lužnicí.

Ohlasy rodičů

Dobrý den Kubo, moc vám děkujeme za tábor. Martin přijel nadšený a spokojený, příští rok pojede znovu. Škoda jen, že fotky budou tak pozdě. Těšíme se na ně. Přeji krásný zbytek léta.

-- Radka Martanová

Jirka se vrátil nadšený, vyprávěl J zážitky. Sice jsme Jirku vezli hned na další tábor, určitě až se vrátí bude vyprávět dál. Takže za nás máte pochvalu, za všechno. Vaše práce a čas, který věnujete dětem je báječná a smysl rozhodně má. Přejeme Vám krásné počasí na další tábory a hodně štěstí a zdaru do dalších dnů a plánů.

-- Petrovi

Dcera Barbora byla velmi spokojena a těší se na tábor v roce 2016. V letošním roce bylo více informací o vodní turistice a tábor byl tímto zajímavější. Mám vyřídit,že se těší na „další prdel“.

-- Vetyšková Ivana

Dobrý den táborníci, Kubíček s vámi byl letos poprvé, o táboře nám vypráví ještě týden po příjezdu. Nejvíce nás pobavila historka o kaprovi, příští rok jede určitě znova a snad už i s mladší sestrou.

-- Vlachovi

3 důvody proč jet na tábor s námi

Jsme tábor týmového ducha

Tábor je kapacitně omezen na 28 účastníků, kterým se věnuje šestičlenný tým zkušených vedoucích. Jedině v takto nízkém počtu můžeme zajistit individuální přístup ke každému dítěti a vytvořit soudržný a fungující kolektiv, kde přátelství mezi jeho členy přetrvává mnohdy až do dospělosti. Děti učíme vzájemné toleranci, slušnosti a pomoci slabšímu – na vodě to jinak ani nejde. Celotáborová hra je zaměřena rovněž na podporu „týmu“ – převládají aktivity kooperativní a iniciativní (kdy je zapotřebí všech členů týmu k vyřešení úkolu) nad těmi soupeřivými, kdy se jednotliví účastníci vůči sobě vymezují.

Jsme tábor, který se dětem nepodbízí

U nás si děti nejenom užijí prázdniny (to se bere jako samozřejmost), ale osvojí si i mnoho praktických dovedností (nejen těch tábornických), které se v dnešní době stávají spíše uznávanou ctností.

Komerční tábory se v poslední době stále více podbízejí modernímu mainstreamu a snaží se děti mnoha kompetencí spíše zbavovat, než jim je předávat. Na našem táboře přenášíme odpovědnost na děti samotné – je potřeba si postavit stan, naštípat dříví, uvařit si jídlo, shodnout se na večerním programu, apod. Vedoucí děti pouze doprovázejí, nikoliv řídí. Jedině prožitkovými metodami a přirozenými důsledky (nenaštípalo se dříví – nehoří oheň – není jídlo) se člověk učí korigovat, měnit a posilovat své jednání. Dítě bude odjíždět z tábora nejenom s pocitem nádherně strávených prázdnin, ale i s pocitem, že se dozvědělo něco nového o sobě, že dokázalo překonat samo sebe (přečkat noc v mokrém spacáku; uvařit jídlo pro celý tábor; zdolat náročnou šlajsnu; rozdělat oheň z mokrého dřeva; vydržet celé dva týdny bez internetu).

Jsme tábor, který má tradici

Pod pojmem tradice se neschovává délka „existence“ tábora (fungujeme od roku 2008), kterou se ostatní tábory prezentují (skutečnost, že tábor funguje 20 let ještě nemusí znamenat, že má tradici), ale zejména jeho „vnitřní kultura“, do které patří specifické zvyky a obyčeje, které se předávají dál a dál. Mezi tyto zvyky u nás patří tradiční získávání vodáckých hodností (děti u nás mohou splnit hodnost plavčíka, lodníka, člunaře nebo kormidelníka), závěrečný povyšovací ceremoniál, večerní hraní na kytaru, ranní rozcvičky ve studené a kupodivu mokré řece, výběr táborových vedoucích nebo třeba volba tábořišť a kempů (již 8 let jsme ubytovaní ve stejných kempech, kterým se „naštěstí“ vyhnula moderní doba).

Termíny

1. – 7. července 2017

15. – 21. července 2017

29. 7. – 4. srpna 2017

Program

Program je rozložen na 7 dní, z čehož 3 dny jsme na vodě a zbylé 4 dny podnikáme výlety do blízkého okolí a věnujeme se „celotáborové hře“ - každoročně na jiné téma.

1. den: V odpoledních hodinách dorazíme z Prahy, Brna a jiných koutů České republiky do malebného tábořiště U Tří veverek ležícího poblíž královského města Rožmberk nad Vltavou, kde náš tábor za praskání ohně a řinčení kytary zahájíme.

2. den: Dnes nás čeká první etapa – vlakem se přesuneme do Vyššího Brodu, kde nás čeká seznámení s vodáckým „řemeslem“. Na klidné vodě si vyzkoušíme nastupování do lodě, pádlování, kormidlování, apod. Po nácviku a rychlém obědu se vydáme na samotnou plavbu. Po několika metrech se zastavíme u první šlajsny a hned pokračujeme dále do Herbertova nad Vltavou, kde zdoláme další jez... Následující dva kilometry řeka mírně meandruje až do kempu U Tří veverek, kde na nás již čeká teplá večeře.

3. den: Ráno se probouzíme s nadšením, čeká nás další etapa a přesun na klidné tábořiště Pod Čeřínem, kde po dvou dnech „zahlédneme“ teplou sprchu. Po sbalení tábora vyrážíme po proudu řeky do Rožmberka nad Vltavou, kde je nachystaný oběd a krátký rozchod po městě. Na další zastávce nás zdravotnice Ivča seznamuje se zásadami první pomoci, nyní už víte jak zachránit tonoucího. Admirál Kuba přidává informace jak zacházet s házecím pytlíkem – odvážlivci si nové dovednosti ihned vyzkouší v praxi. Po příjezdu do tábořiště následuje večeře, hraní na kytaru, teplá sprcha a naskýtá se možnost vyzkoušet si spaní pod širým nebem.

4. den: I dnes nás čeká plavba po řece, a dokonce nejdelší, celých 25 kilometrů během kterých zdoláme celkem šest jezů. Prvním z nich je retardérová propust u papírny ve Větřní, dále kamenitá šlajsna u Papouščí skály (pozor, skála je skutečně barevná), a následuje už průjezd historickým centrem Českého Krumlova - jez u Rechle, U Liry, U Mrázkova mlýna a nakonec u Jelení lávky, kde se vydáme na odiv zahraničním turistům. Plavbu zakončíme v kempu U Milana, kde vztyčíme tábor, uvaříme večeři a unaveni ulehneme ke spánku. Co nás to v noci budí, že by nějací vetřelci?

5. den: Po ranní rozcvičce se vydáváme na návštěvu Českého Krumlova. Nejprve navštívíme krytý plavecký bazén, poté se vydáme na procházku zámeckými zahradami, zahlédneme Otáčivé hlediště a odpoledne budeme zabráni do napínavé celotáborové hry...

6. den: Předposlední den nazýváme „makačí“ a je plně ve vaší režii... Sami si rozhodujete v kolik hodin budete vstávat, v kolik hodin budete obědvat, co budete obědvat, kdo uvaří, apod. Odpoledne připravíte dřevo na závěrečný povyšovací oheň a pokud jste nestihli splnit nějakou zkoušku na udělení vodácké hodnosti, máte poslední možnost, objednávky přijímáme do posledního večerního nástupu... Po večeři následuje už závěrečný oheň, povyšování do vyšších hodností, rekapitulace a připomenutí nejsilnějších zážitků, poděkování a plamenná řeč Admirála...

7. den: Ranní probuzení je příjemné a nepříjemné zároveň. Příjemné proto, že už se těšíte domů za rodiči, na teplou postel, sprchu a svůj počítač, nepříjemné proto, že vám budou chybět kamarádi a pobyt v přírodě.

Příplatková akce 2017 – „Adrenalin na koloběžkách“

I letos jsme pro Vás nachystali příplatkovou (nepovinnou) akci, která Vám zpestří táborový program a rozproudí krev v žilách. Pěšky se vydáme na nejvyšší vrcholek u Českého Krumlova – na Kleť (1084 m. n. m.), kde se nejprve pokocháme výhledem z nejstarší kamenné rozhledny v České republice nejen na CHKO Blanský les, ale i nedaleké Alpy. Po stručné instruktáži a seznámení s trasou jízdy nás čeká desetikilometrový sjezd na koloběžkách do kempu Vltava v Českém Krumlově. Celkem překonáme 614 výškových metrů. Každý účastník bude vybaven cyklistickou helmou.

Cena: 150 Kč za osobu (cena zahrnuje: zapůjčení koloběžek a přilby, vstupné na rozhlednu Kleť)

Poznámka: V případě zájmu zaškrtněte v přihlášce kolonku – mám zájem o příplatkovou akci (v takovém případě uhraďte cenu tábora včetně poplatku 150 Kč a my s tím budeme počítat a akci zarezervujeme). Akce je nepovinná, druhá skupina bude v krytém bazénu, viz. program.

Cena

turnus termín cena sleva*
I. turnus 1. 7. – 7. 7. 2017 2 690 Kč 2 390 Kč
II. turnus 15. 7. – 21. 7. 2017 2 690 Kč 2 390 Kč
III. turnus 29. 7. – 4. 8. 2017 2 690 Kč 2 390 Kč
*Cena snížena při zaslání přihlášky do 15. 3. 2017
AKCE 2017 - příplatková akce pouze za 150 Kč

Cena zahrnuje: dopravu zavazadel; půjčení lodí, pádel, vest; ubytování; stravu; akreditované vedoucí; doprovodná vozidla; vstupenky; odměny, aj.

Doprava na místo: bude v případě zájmu organizována z těchto míst (podrobnosti):

 • Praha (+400 Kč)
 • Brno (+500 Kč)
 • Speciální slevy (nelze kombinovat):

 • 600 Kč - V případě, že budete mít zájem jet na více turnusů
 • 

  Přihlašuji se na tábor

  O táboru
  Zákonný zástupce
  Účastník
  Kontrola proti robotům
  Vaše dotazy *Přihláška je pro nás závazná teprve po uhrazení zálohy, nebo zaslání tištěné přihlášky (informace obdržíte po odeslání této přihlášky).